ABD Başkanı Biden LGBTİ+ Onur Ayı’nı Kutladı: “Arkanızda Olduğumu Bilin”

ABD Başkanı Joe Biden, LGBTİ+ Onur Ayı bildirisinde eşitliğin temel önceliklerinden olduğunu söyledi, ABD halkını LGBTİ+’ların kazanımlarını tanımaya çağırdı.

ABD Başkanı Joe Biden, LGBTİ+ Onur Ayı bildirisinde eşitliğin temel önceliklerinden olduğunu söyledi, ABD halkını LGBTİ+’ların kazanımlarını tanımaya çağırdı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, dünya genelinde her yıl Haziran ayında kutlanan Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, Kuir ve İnterseks (LGBTİ+) Onur Ayı için bildiri yayınladı. Biden, ülkesinde ve dünyada LGBTİ+ haklarını desteklemek için daha fazla çalışacaklarını bildirdi.

Beyaz Saray tarafından yayınlanan Biden imzalı bildiride, her sene Haziran ayının Onur Ayı olarak kutlanmasına vesile olan 1969 New York Stonewall direnişine atıf yapıldı.

“HAYATINIZ, GÜVENLİĞİNİZ VE SAYGINLIĞINIZ ASLA TEHLİKEYE ATILMAMALIDIR”

Biden, LGBTİ+ toplumu için eşitliğin tesis edilmesinin yönetiminin en önemli önceliği olduğunu belirtti. Yönetimi döneminde evlilik eşitliğine saygı yasasını imzaladığını, transların ABD ordusunda görev almasını engelleyen yasanın kaldırıldığını, barınma, istihdam, sağlık hizmetleri, eğitim ve adalet sistemindeki hakları güçlendiren kararların alındığını hatırlattı.

“Ancak tüm bu ilerlemelere rağmen ciddi zorlukların devam ettiğini biliyoruz” diyen Biden, ABD’de LGBTİ+ gece kulüplerine silahlı saldırılar ve ülkedeki farklı eyaletlerde hayata geçen trans karşıtı yasaları hatırlattı ve ekledi:

“Bu yasa tasarıları ve kanunlar, Amerikalılar olarak en temel değerlerimize ve özgürlüklerimize saldırmaktadır: kendiniz olma hakkı, kendi tıbbi kararlarınızı verme hakkı ve kendi çocuklarınızı yetiştirme hakkı. Bazı şeyler asla tehlikeye atılmamalıdır: hayatınız, güvenliğiniz ve saygınlığınız.”

“LÜTFEN BAŞKANINIZIN VE TÜM YÖNETİMİMİN ARKANIZDA OLDUĞUNU BİLİN”

Biden son olarak ABD halkına seslenerek, “Amerika Birleşik Devletleri halkını LGBTİ+ toplumunun kazanımlarını tanımaya, Amerikan halkının büyük çeşitliliğini kutlamaya ve onur bayraklarını yükseklerde dalgalandırmaya çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x