Libya’da sel: ‘Derne’de ölenlerin sayısı 3 bine ulaştı’

Komşu Yunanistan’ın ardından Libya’da etkili olan Daniel fırtınası, şiddetli yağış ve seller sebebiyle 3 bin kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Libya’nın doğusundaki ‘hükümetin’ Sağlık Bakanı, “Derne’deki selde ölenlerin sayısı 3 bine ulaştı” açıklamasını yaptı.

AA’nın aktardığına göre, Avrupa Birliği (AB), Konseyi Başkanı Charles Michel de X hesabından yaptığı açıklamada, Libya’da özellikle ülkenin doğusundaki sel felaketinin yol açtığı ölüm ve yıkımın ardından yaşananlara dair görüntülerden üzüntü duyduğunu belirtti. Michel, “AB bu felaketten etkilenenlere yardım etmeye hazır” ifadesini kullandı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de konuya ilişkin açıklama yaparak aşırı hava koşullarının yıkıma sebep olduğu ve çok sayıda can kaybının yaşandığı Libya’daki yıkım görüntüleri karşısındaki üzüntüsünü paylaştı ve AB’nin durumu yakından izlediğini ve desteğe hazır olduğunu duyurdu.

İLK UÇAK ANKARA’DAN HAREKET ETTİ

Öte yandan, Milli Savunma Bakanlığı da Libya’ya arama-kurtarma ekipleri ile temel yaşam malzemelerini taşıyacak üç nakliye uçağından ilkinin Ankara’dan hareket ettiğini bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Libya’da meydana gelen kasırga felaketi sonrası, Türkiye’nin yardım elini bölgeye ulaştırmak üzere hazırlıklarını tamamladığı belirtildi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla arama-kurtarma ekiplerini taşıyan üç nakliye uçağından ilkinin Mürted Hava Meydan Komutanlığı’ndan bölgeye hareket ettiği belirtildi ve Libya halkına ‘geçmiş olsun’ dilekleri iletildi.

Ne olmuştu?

Orta Akdeniz’de etkili olan Daniel fırtınası Libya’nın Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerini etkilemişti. Libya’nın doğusundaki hükümetin yetkilileri, ölü sayısının 2 bini geçtiğine dair açıklamalar yapmıştı. Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, 3 günlük yas ilan edildiğini duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x