Papaya meyvesi nasıl kesilir? Papaya meyvesi dilimlemenin 4 farklı yolu

Papaya meyvesi, dünya çapında tanınan ve birçok tarif içerisinde kullanılan, Güney Meksika ve Orta Amerika bölgesine özgü subtropikal bir meyvedir.  Diğer subtropikal meyveler gibi papaya da yeşilken hasat edilir ve durdukça olgunlaşmaya devam eder.

Demir, potasyum, kalsiyum fosfat mineralleri bakımında zengin olan papaya meyvesi, karaciğer kanserine karşı koruyucu bir etkisi bulunmaktadır. Bazı ülkelerde yaprakları, tomurcukları ve tohumları yüzyıllardır tıbbi amaçla kullanılır.

Papaya meyvesi, göründüğünden daha ağır bir meyvedir. Bazen ufak bir tenis topu bazen de futbol topu kadar büyük olabilir. Kabuğu soluk yeşilden turuncuya kadar her renkte olabilir. Olgunlaşmış bir papaya meyvesi doku olarak mangoya benzerken tat olarak kavunu andırır. Çok aşırı tatlı olmayan bu meyve oldukça yumuşak olup, damakta hafif tatlı bir his bırakır.

Papaya meyvesi ülkemizde çok tanınan bir meyve olmadığı için onu manav reyonunda görüp ilk kez denemek isteyen çoğu kişi kesme işlemini gözünde büyütmesi sebebiyle satın almaktan vazgeçmekte. Papaya meyvesi kesmeyi bilmediği için onu denemekten çekinen ve tadını hiç aşina olmayan kişiler, bu meyveye karşı mesafeli olabiliyor.

Tadı ve görüntüsü ile oldukça cezbedici olan papaya meyvesi son zamanlarda ülkemizde de popüler olmaya ve birçok mekanda tatlı tariflerinin içinde lezzet vermek amacıyla da sıklıkla kullanılmaya başlandı. Peki, papaya meyvesi nasıl kesilir?

İşte papaya meyvesini kesmenin incelikleri ve farklı dilimleme çeşitleri…

PAPAYA MEYVESİ NASIL KESİLİR?

Papaya meyvesi kesmek için ihtiyacınız olacak malzemeler; kesme tahtası, sebze soyucu, şef bıçağı ve kaşıktır. Kesme tahtasını altına bez sererek kaymayacak şekilde tezgâhın üzerine sabitleyin. Papaya meyvesi sulu bir meyve olduğu için kayma eğilimindedir. Herhangi bir problem ile karşılaşmamak için dikkat edin.

Kaymaması için kesme tahtasını iyi ayarladıktan sonra papaya meyvesini kesme tahtası üzerine yerleştirin ve uzunlamasına iki eşit parçaya bölün. Kestiğiniz papaya meyvesinin çekirdeklerini kaşık kullanarak çıkarın.

Papaya meyvesini kestikten ve çekirdeklerini ayıkladıktan sonra bir sebze soyucu ile dış kabuğunu soyun. Tüm kabukları soyduktan sonra meyvenin kendisini ortaya çıkarın.

PAPAYA MEYVESİ DİLİMLEMENİN 4 YOLU

Papaya meyvesini kestikten sonra sıra dilimlemeye geldi. Papaya meyvesini 4 farklı şekilde kolayca dilimleyebilirsiniz.

Yarım ay: Papaya meyvesini kestikten ve kabuklarını soyduktan sonra onu kesme tahtası üzerine yerleştirin. Yarım ay şeklinde dilimleyin. Bu şekilde dilimlediğiniz papaya meyvesini meyve tabaklarında kullanabilirsiniz. Arzuya göre üzerine az bir miktar limon ve bal ile servis edebilirsiniz.

Küpler: Papaya meyvesini kestikten sonra uzunlamasına şeritler halinde dilimleyin. Bu uzun şerit dilimlerini lokmalık olacak şekilde yatay olarak tekrar dilimleyin. Küçük küpler halinde dilimlediğiniz papaya meyvesini yoğurt veya granola ile birlikte kahvaltılık olarak tüketebilirsiniz.

Elma Dilimi: Papaya meyvesini yarım ay şeklinde kesin ve daha sonra elma dilimi gibi eşit parçalara bölün. Bu şekilde dilimlediğiniz papaya meyvesini esmer şeker ve az miktar pul biber ilave ederek kızartabilir ya da süzme peynirin yanında atıştırmalık tabağına koyabilirsiniz.

Rendeleme: Eğer elinizde daha olgunlaşmamış bir papaya meyvesi varsa on kestikten sonra onu ince ince rendeleyerek kullanabilirsiniz. Yabancı şefler papaya meyvesinin rendelenmiş halini salata olarak sıklıkla kullanmaktadır.

Papaya meyvesini kestikten ve dilimledikten sonra tamamını tüketemezseniz merak etmeyin. Papaya meyvesi de çoğu meyve gibi buzlukta muhafaza edilebilir. Papaya meyvenizi küçük porsiyonlar halinde dilimleyin ve dondurucu poşetine koyup buzlukta muhafaza edin.

İlginizi çekebilir;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x