Sağlık Bakanı açıkladı: İngiltere’de transların sadece kadın ve erkeklerin kaldığı odalarda tedavi görmesi yasaklanacak

T24 Dış Haberler

İngiltere Sağlık Bakanı Steve Barclay, trans hastaların sadece kadın ve erkeklerin kaldığı hastane odalarında tedavi görmelerinin yasaklanacağını açıkladı. Muhafazakar Partili Barclay, partisinin Manchester’daki konferasında aktivistlere yaptığı konuşmada, hastaların aynı biyolojik cinsiyetten biri tarafından bakım göre isteğine de saygı gösterileceğini söyledi. 

Barclay, bu yılki Muhafazakâr Parti konferansının “uzun vadeli kararlar” almayı taahhüt eden sloganına atıfta bulunarak, “Bunu şimdi doğru yapmazsak, uzun vadeli sonuçlar kadınların ve gelecek nesillerin korunması için çok ciddi olabilir” dedi.

Guardian’ın haberine göre; değişikliklerin “tüm hastaların mahremiyetini, onurunu ve güvenliğini koruyacağını” söyleyen Barclay, istişarenin ardından önerileri yürürlüğe koymak için Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) anayasasını güncelleme sözü verdi.

Ancak Barclay’ın sözleri ılımlı Muhafazakarlar arasında tepkiyle karşılandı. Bir Muhafazakar milletvekili, “Bağnazlar tarafından korkutulmaktan bıktım ve insanların LGBT+ bireyler için hala bir yuva olduğumuzu bilmelerini istiyorum. Birçoğumuz geri adım atmayacağız” ifadeleriyle duruma tepki gösterdi. 

Guardian’a konuşan bir başka üst düzey Muhafazakar milletvekili, “Çok sayıda bakan, konuşmalarında LGBTİ+ bireyleri olumsuz bir şekilde gündeme getirdi. Eğer bu bir seçim stratejisi için hazırlanıyorsa, işe yaramayacaktır” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x