Trump ve şirketleri için karar verildi: Rekor ceza!

New Yorklu bir yargıç, Donald Trump’ın dolandırıcılık iddiaları nedeniyle 355 milyon dolar ödemesine hükmetti ve iş hayatına durumuna büyük bir darbe vurarak eyaletteki şirketleri yönetmesini üç yıl süreyle yasakladı. Kasım ayında Cumhuriyetçilerin başkan adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Trump, servetini yasa dışı yollarla şişirmekten ve uygun banka kredileri ya da sigorta koşulları elde etmek için mülklerinin değerini manipüle etmekten suçlu bulundu.

“KURUMSAL ÖLÜM CEZASI” BENZETMESİ

Trump’ın avukatı Alina Habba kararı “açık bir adaletsizlik” olarak nitelendirdi ve temyize gideceklerini söyledi. Dava cezai değil hukuki olduğu için hapis cezası tehdidi söz konusu değildi. Ancak Trump karar öncesinde yaptığı açıklamada New York eyaletinde iş yapmasının yasaklanmasının “kurumsal ölüm cezasına” benzeyeceğini söyledi.

91 SUÇLAMAYLA KARŞI KARŞIYA KALDI

Diğer davalarda 91 suçlamayla karşı karşıya olan Trump, destekçilerini ateşlemek ve muhtemel rakibi Başkan Joe Biden’ı suçlamak için yasal sıkıntılarını kullandı ve davaların “seçimlerde kendisine zarar vermenin bir yolu” olduğunu iddia etti. Ancak Yargıç Arthur Engoron, mali açıdan sarsıcı cezaların Trump’ın davranışları nedeniyle haklı olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x